Zwiedzaj Pomorze rowerem – z Gdyni na Hel

Trasa rowerowa Gdynia-Hel

Pomorze to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych w Polsce. Nadmorskie położenie, a także mnogość rodzajowa fauny i flory sprawiają, że północna część kraju odwiedzana jest bardzo chętnie zarówno latem, jak i zimą. Zawierające dużą ilość jodu powietrze, to oprócz ciekawych widoków jeden z powodów, dla których Polacy wybierają Trójmiasto i przyległe mu okolice na miejsce swojego wypoczynku.

Trasa rowerowa rozciągająca się wzdłuż Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego od Trójmiasta, aż po Hel przez wielu uważana jest za najlepszą pośród wszystkich oferowanych na Pomorzu. Licząca sobie 76 km trasa prowadzi od ulicy Derdowskiej (w Gdyni), aż do rybackiego krzyża ustawionego w porcie helskim (zdobi go napis: „Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą, aby szczęśliwie wracali”).

Pierwszy etap podróży z Trójmiasta na Hel zawarty jest pomiędzy ulicą Derdowską, a miejscowością Osłonino. Fani podróży rowerowych mogą dostać się tam początkowo pedałując wzdłuż starego wojskowego lotniska, aż do wsi Pierwoszyn. Miejsce to jest pierwszym z kierujących nas na Hel drogowskazów. W niedalekiej odległości od Pierwoszyna znajdują się popularne wśród tubylców Góry Grunwaldowe, które w rzeczywistości są klifami, z których rozciąga się widok idealny do oglądania we dwoje. Niewielka osada rybacka Mechelinki, która w niedalekiej przeszłości została zmodernizowana to kolejny przystanek na naszej trasie. Osoby pragnące zapoznać się z florą Pomorza mogą w tym momencie udać się do rezerwatu „Mechelińskie Łąki”, a następnie dalej kontynuować wycieczkę rowerową w kierunku Helu.

Pomiędzy Mechelinkami, a miejscowością Osłonino poruszać należy się wzdłuż malowniczego Rezerwatu Beka (droga zbudowana jest z przystosowanych do jazdy rowerem płyt), po drodze mijając tzw. Kaszubską Atlantydę, czyli rybacką osadę Beka. Osoby zainteresowane historią tego miejsca, dzięki licznym publikacjom historycznym mają możliwość poznania jej losów w sposób łatwy i przystępny.

Osłonino znajdujące się już w powiecie puckim, znane jest m.in z Klifu Osłonińskiego, którego wysokość sięga 16 metrów. Fani spacerów mogą udać się na krótką przechadzkę niewielkim molo spacerowym. Kolejny etap podróży prowadzi spragnionych przygód przez aleję Jana III Sobieskiego aż do Rzucewa. W wnętrzu otaczającego miejscowość lasu znajduje się warty zobaczenia pałac idealnie wpisujący się w styl neogotycki. Przejazd przez drewniany mostek zlokalizowany nad Potokiem Błądzikowskim, kontynuowany powinien być drogą gruntową prowadzącą przez Błądzików do Pucka.

Latarnia morska

Trasa pomiędzy Puckiem, a Władysławowem, która następnie czeka śmiałków uważana jest często za jeden z trudniejszych etapów podróży. Jednak malownicze widoki wynagradzają trudy podróży. Trasa w tym momencie wiedzie idealnie wzdłuż Zatoki Puckiej. Po wjeździe do Władysławowa, już nie sposób zgubić drogę, ponieważ każda z nich prowadzi do końca tzw. Kosy Północy. Dotarcie do krzyża nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Jednak zanim przywitamy się z morzem, we Władysławowie mamy możliwość zwiedzenia najpopularniejszego na Pomorzu Muzeum Motyli, które zachwyci nie tylko znawców tych owadów, ale również zupełnych laików. W niedalekiej odległości znajduje się również Jastarnia stanowiąca jeden z głównych punktów naszej trasy. Podczas pobytu w tej miejscowości odwiedźmy Muzeum pod Strzechą. Przed samym końcem trasy rowerowej wzdłuż Półwyspu Helskiego warto wstąpić jeszcze do Muzeum Obrony Helu. Stamtąd czeka na nas jedynie, albo aż, nasze piękne, polskie Morze Bałtyckie.

Prowadzące przez Pomorze trasy rowerowe często posiadają nietypowe nazwy, to samo dotyczy również właśnie właśnie przez nas ukończonej. Przeprowadzona przez malownicze pomorskie tereny od Gdyni do Pucka droga nazywana jest Pierścieniem Zatoki Puckiej.

Po zakończeniu trasy rowerzyści mają możliwość skorzystania z regularnie kursujących do większych miast Pomorza promów, które pozwolą na zapoznanie się z morzem, można również zaplanować podróż pociągiem (pociąg umożliwia podróż z rowerem).