Żużel

  • piątek, 31 sierpnia, 2018
  • 0 Comment
  • 122 Views

Żużel – najbardziej popularny sport motorowy w Polsce. Czterech zawodników ściga się przez cztery okrążenia owalnego toru, pokonując go w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje trzy punkty, za drugie dwa, za trzecie jeden, a za czwarte zero punktów. Każde zawody rozgrywane są według wcześniej przygotowanej tabeli biegowej. Na świecie sport ten znany jest pod nazwą speedway.

Rozgrywki w jeździe na żużlu prowadzone są w systemie indywidualnym oraz drużynowym. Najważniejszy turniej indywidualny to coroczny cykl Speedway Grand Prix, wyłaniający Indywidualnego Mistrza Świata. Na SGP składają się zawody, odbywające się w krajach i miastach, w których żużel cieszy się największą popularnością.

Jeśli chodzi o rozgrywki drużynowe, to do najbardziej prestiżowych należą polska Ekstraliga, szwedzka Elitserien oraz brytyjska Elite League. W ligach tych ścigają się najlepsi żużlowcy na świecie, w tym czołówka, występująca we wspomnianym wcześniej cyklu Speedway Grand Prix. Zorganizowane rozgrywki w jeździe na żużlu posiadają również m.in. Dania, Rosja, Finlandia, czy Niemcy, jednak nie są to one aż tak popularne. W każdej drużynie walczy od czterech do ośmiu żużlowców – zależy od ligi.

Ciekawostką w speedway’u jest to, że każdy żużlowiec może występować w dowolnej liczbie klubów (warunkiem jest tylko to, aby były to kluby z różnych lig), ponieważ nie ma regularnych rozgrywek pomiędzy zespołami z różnych państw. Rekordziści potrafią startować nawet w czterech – pięciu drużynach jednocześnie.

Najstarszą ligą żużlową jest liga brytyjska – regularne rozgrywki prowadzone są w niej już od 1932 roku, a najbardziej utytułowana drużyna Zjednoczonego Królestwa to Belle Vue Aces Manchester. Rozgrywki w dwóch pozostałych najsilniejszych ligach – polskiej i brytyjskiej – zostały zainaugurowane w 1948 roku. W Polsce najlepszą drużyną na przestrzeni lat jest ROW Rybnik, natomiast u Skandynawów prym wiedzie Getingarna Sztokholm.

Inna forma rywalizacji drużynowej to Speedway World Cup, czyli walka o tytuł Drużynowego Mistrza Świata pomiędzy reprezentacjami narodowymi. Rozgrywki te składają się z czterech rund (eliminacje, półfinały, baraż, finał) i występują w nich zespoły pięcioosobowe.

Najbardziej znani zawodnicy w historii żużla, to m.in.: Ivan Mauger, Ove Fundin, Ole Olssen, Hans Nielsen, Per Jonsson, Tony Rickardsson, Greg Hancock, Leigh Adams, Jason Crump i Tomasz Gollob.

Najbardziej znani zawodnicy w historii żużla, to m.in.: Ivan Mauger, Ove Fundin, Ole Olssen, Hans Nielsen, Per Jonsson, Tony Rickardsson, Greg Hancock, Leigh Adams, Jason Crump i Tomasz Gollob.

Pozostałe artykuły:

About the author