Wybieramy dobrą i bezpieczną trampolinę!

  • piątek, 31 sierpnia, 2018
  • 0 Comment
  • 143 Views

Wiosna stwarza idealne warunki do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Ładna, słoneczna pogoda powoduje, że młodsi i starsi jak najczęściej wybierają aktywność na świeżym powietrzu. Osoby posiadające dzieci szczególnie często poszukują sposobów na to, by zachęcić swoje pociechy do zabaw na zewnątrz.

Jedną z atrakcji szczególnie lubianych przez dzieci są trampoliny. Najmłodsi niezwykle chętnie korzystają z tej formy zabawy, która daje mnóstwo radości i satysfakcji. Właśnie wiosną rodzice najczęściej stają przez problemem, jaką trampolinę kupić, by dziecko miało zabawę a jednocześnie było bezpieczne? Chcę wskazać elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Rozmiar – zanim kupimy trampolinę, przeanalizujmy, jaki rozmiar będzie dla nas najlepszy. Dużo zależy między innymi od tego, ile miejsca mamy w ogrodzie. Dla młodszych dzieci wystarczy trampolina o średnicy 244cm czy 305cm. Jeżeli posiadamy starsze dzieci, chcemy sami na niej skakać bądź często mamy gości, warto wybrać tę trochę większą – ponad 4 metry.
Obecność siatki zabezpieczającej – na rynku dostępne są trampoliny z siatką bądź bez siatki ochronnej. Trampoliny bez siatki przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników, więc przy zakupie batutu sprawdźmy, czy w zestawie znajduje się siatka (jeśli nie ma – warto ją dokupić). Trampoliny możemy również podzielić na te z siatką wewnętrzną oraz siatką zewnętrzną. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, wewnętrzna uniemożliwia bezpośredni kontakt ze słupkiem, do którego jest przymocowana, lecz posiada wolną przestrzeń na zewnątrz, po której dzieci często biegają. Siatka zewnętrzna pozwala na odpoczynek podczas przerwy w zabawie, bez konieczności schodzenia z batutu (dziecko może usiąść na osłonie sprężyn).
Osłona na sprężyny – ważny element uniemożliwiający wpadnięcie nogi skaczącego między sprężyny trampoliny. Warto wybrać porządną osłonę z gumowanego PCV, gdyż te wykonane ze słabej folii szybciej ulegają zniszczeniu.
Nogi trampoliny – im grubsze, tym lepsze. Te cienkie powodują, że konstrukcja jest mniej stabilna i możliwe jest złamanie się nogi. Najbezpieczniejsze są nogi o grubości ścianki minimum 1,4 milimetra.
Mata do skakania – wbrew pozorom nie jest wykonana z gumy, lecz ze specjalnego materiału, który jeśli jest oryginalny (PP mesh), daje niezwykłą wytrzymałość i sprężystość oraz nie ma możliwości przerwania się.
Maksymalne obciążenie – element ten decyduje o tym, jaka może być maksymalna waga osób skaczących. W zależności od wielkości i jakości wykonania, z reguły mamy trampoliny o maksymalnym obciążeniu – 100, 150 czy 180 kg. Im większe dopuszczalne obciążenie, tym lepiej.

Tych kilka rad powinno Ci pomóc podczas wybierania odpowiedniego modelu trampoliny. Pamiętaj, że warto zainwestować trochę więcej i kupić porządniejszy sprzęt, który starczy na lata i zapewni bezpieczną zabawę. Nie zapominaj również o tym, że bezpieczeństwo na trampolinie w dużej mierze zależy od samych skaczących. Siła zderzenia podczas skoków jest znacznie większa niż na stałym podłożu, trzeba więc pilnować bawiące się dzieci i zwrócić im uwagę, by same na siebie uważały.

Pozostałe artykuły:

About the author