Trasy rowerowe w Bieszczadach

Trasy rowerowe w Bieszczadach
Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Bieszczadzki krajobraz zachęca zarówno do pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Wszystkie drogi, bezdroża i niewielkie wzniesienia to prawdziwy raj dla rowerzystów. Dlatego w Bieszczadach można wiele tras rowerowych, które zostały odpowiednio oznakowane.

Trasy rowerowe – Bieszczady

Szlaki, które można przemierzyć na rowerze w tym regionie, to trasy różnej długości, o różnym rodzaju trudności (ze względu na ukształtowanie terenu) i oczywiście z wieloma atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi. Jeśli zaś chodzi o sam rower – oczywiście najwygodniej zabrać go z domu tzn. przywieźć na bagażniku samochodowym. Jednak, kiedy nie jest to możliwe, w Bieszczadach znaleźć można liczne wypożyczalnie rowerów. Ich adresy i numery kontaktowe znaleźć można w Internecie lub w rowerowym przewodniku. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z daną wypożyczalnią jeszcze przed planowanym wyjazdem. Wtedy będzie można umówić się na wypożyczenie potrzebnej ilości rowerów w konkretnym terminie. Ma się wtedy pewność, że na miejscu będzie miało się zapewnione jednoślady do wszystkich zaplanowanych wycieczek. A do wyboru jest kilkanaście wspaniałych tras rowerowych po Bieszczadach. Poniżej znajduje się opis kilku najciekawszych.

Trasa: Polańczyk – Werlas

To szlak rowerowy znajdujący się przy Jeziorze Solińskim. Zaczyna się w Polańczyku i prowadzi rowerzystę brzegiem jeziora. Później – w Sakowczyku, trzeba skręcić w lewo i jechać pod górkę, a potem zjechać już do Werlasu. Tam koło miejscowego Kościoła należy skręcić w lewo i kierować się drogą w dół. Na początku będzie ona asfaltowa, później szutrowa. Dojedzie się nią do plaży i pola namiotowego gdzie można odpocząć i podziwiać Jezioro Solińskie. Co ciekawe, zbiornik ten powstał, by chronić bieszczadzkie tereny przed ewentualnymi powodziami, a Zapora Solińska jest największym tego typu obiektem w Polsce. Opisany szlak ma około 46 kilometrów długości, jest stosunkowo łatwy, ale zawsze trzeba liczyć się z tym, że bieszczadzkie drogi są kręte i urozmaicone podjazdami. Należy więc przygotować się do nich kondycyjnie.

„Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Jest to międzynarodowy szlak dziedzictwa, który łączy na swojej trasie atrakcje przyrodnicze i kulturowe bieszczadzkiego pogranicza. Są to między innymi: warsztaty twórców ludowych, galerie, a także lokalne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody oraz dziedzictwa kulturowego. Główna oś szlaku Zielony Rower w Bieszczadach liczy sobie 125 km, ale znajdują się tam również pętle lokalne i inne szlaki tematyczne. Warto wiedzieć, że inicjatywa “Zielony Rower” powstała już w 2001 roku. Ma ona na celu wzmocnienie udziału lokalnych społeczności w rozwoju gospodarczym przy jednoczesnej ochronie wyjątkowego charakteru przyrody Bieszczad i ich dziedzictwa kulturowego. Fundacja ta współpracuje z Bieszczadzkim Towarzystwem Cyklistów. Greenway – „Zielony Rower“ został zapoczątkowany w Polsce, a inne kraje poszły za naszym przykładem. W 2004r. uruchomiono trasę na Słowacji, a w 2005 r. w ukraińskiej części Karpat Wschodnich. Przykładowa trasa w Bieszczadach (o nazwie „Olchowiec”) przebiega następująco: Polana –Wańka Dział – Serednie Małe – Olchowiec – Chrewt – Polana. Jej długość to około 57 km.

Extreme Bieszczady

W bieszczadzkiej Gminie Lesko wyznaczono terenowe szlaki rowerowe „Extreme – Bieszczady”, które przebiegają leśnymi ścieżkami i drogami polnymi. Są one przeznaczone dla bardziej wprawionych cyklistów i nie sprawdzą się wśród osób początkujących. Do wyboru jest tutaj kilka tras:

– „Pogórze Leskie” – przebiega grzbietem Pogórza Leskiego: dzielącego zlewiska Sanu i Osławy.

– „Czarny Dział”- prowadzi przez las Czarny Dział i zmierza w kierunku lotniska szybowcowego na Górze Kamionce.

– „Czulnia” – rozpoczyna swój bieg u podnóża Kamienia Leskiego i wznosi się na wzgórze Czulnia.

– „Góra Makowska” – wiedzie przez północne wzgórza pasma Durnej i Łopiennika.

Wybierając się na opisane tutaj trasy rowerowe, niezależnie od stopnia ich trudności, zawsze pamiętać należy o tym, by zakładać kask – aby w czasie ewentualnej wywrotki uniknąć urazu głowy. Zachowując bezpieczeństwo jazdy, pozostanie już tylko cieszyć się pięknymi krajobrazami Bieszczad.

Pozostałe artykuły:

About the author