Taniec irlandzki

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 110 Views

Taniec irlandzki

O irlandzkim tańcu słyszeli zapewne wszyscy i chyba każdy choć raz go widział – jeśli nie na żywo, to np. w telewizji. Mianem tańca irlandzkiego określa się w praktyce grupę tradycyjnych form tanecznych, które pochodzą z Irlandii.

O początkach tańca irlandzkiego wiadomo dzisiaj niewiele. Nie ma informacji o tym, kiedy dokładnie się narodził, zaś pierwsze wzmianki na jego temat są datowane na ok. 300 r. p.n.e. – czyli na okres, kiedy Celtowie przybyli na irlandzkie ziemie. Pewne jest to, że taniec stanowił niezwykle ważny element druidzkich obrzędów. Zanikł w związku z najazdami wikingów i z tego czasu nie ma o nim de facto żadnych informacji. Zaczęły się one ponownie pojawiać dopiero w XVI w. W XVIII stuleciu uformowało się wiele ostatecznych form tańców irlandzkich, co było zasługą wędrownych nauczycieli. Nieco później, albowiem w 1893 r., powstała w Dublinie Liga Gaelicka mająca na celu promocję kultury irlandzkiej – w tym także tańca.

Formy tańca irlandzkiego są pogrupowane w trzech podstawowych kategoriach. Wyróżnia się w związku z tym następujące formy:

– grupowe,

– solowe,

– setowe.

Nieodłącznym atrybutem tańca irlandzkiego jest bardzo charakterystyczny strój. Panie mają na sobie spódnice z fałdami oraz gorsety, a niekiedy jednoczęściowe kostiumy, zaś mężczyźni zakładają proste spodnie, koszule oraz marynarki. Początkowo tańczono w typowo domowych strojach, lecz wraz z upływem czasu ubiór do tańca zaczęto urozmaicać. Oczywiście do tej pory podlega on rozmaitym modyfikacjom w zależności od wielu czynników jak np. forma tańca.

Pozostałe artykuły:

About the author