Taniec a rytm

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 94 Views

Taniec a rytm

Najistotniejszym elementem tańca jest ruch. Przybiera on rozmaite formy, niemniej jednak zawsze ma on konkretny cel w postaci osiągnięcia określonego efektu. Bardzo ważne przy tym jest to, by był skoordynowany z drugim co do ważności elementem tańca, a mianowicie z rytmem.

Podstawowym zadaniem rytmu jest ponoszenie odpowiedzialności za organizację czasowego przebiegu tańca. Najbardziej charakterystyczną spośród wszystkich jego cech jest różnica pomiędzy dźwiękami, jeśli chodzi o ich długość. Czasami na poszczególne dźwięki jest położony mocniejsze akcenty – należy w tym momencie zwrócić uwagę na to, iż akcenty te są rozłożone w sposób regularny. Wynika to z tego, że są one zorganizowane w grupy metryczne odznaczające się pewną systematycznością.

W zależności od tego, jak są zorganizowane grupy metryczne można wyróżnić dwie kategorie rytmów, a zatem:

– rytmy wiązane lub taktowe – wyróżniają się one regularnością taktów,

– rytmy swobodne lub ataktowe – kolejne grupy metryczne nastają kolejno po sobie i nie są one zorganizowane w takty.

Akcentowanie rytmów jest naturalnie przebiegającym procesem. Bardzo często w omawianym kontekście mówi się o tym, że ktoś ma np. bardzo dobre poczucie rytmu. Generalnie każdy człowiek posiada coś takiego, aczkolwiek u niektórych osób właściwość ta jest bardziej rozwinięta niż u innych. To efekt indywidualnych predyspozycji, lecz dobra wiadomość jest tak, że można się tego nauczyć. Służą temu zajęcia z rytmiki nieodmiennie powiązane z nauką tańca.

Pozostałe artykuły:

About the author