Tango – taniec namiętności

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 131 Views

Tango – taniec namiętności

Tango to jeden z najpopularniejszych na świecie tańców towarzyskich. Istnieje obecnie wiele jego form, niemniej jednak nieodmiennie wywołuje on niesamowite emocje i stanowi gwarancję wielu niezapomnianych wrażeń.

Tango narodziło się w Buenos Aires w Argentynie oraz w Montevideo w Urugwaju. Jego historia ma ścisły związek z tradycjami hiszpańskimi, które zostały przeniesione na grunt Ameryki Południowej. Pierwsze formy tanga zaczęły się pojawiać już u schyłku XVIII stulecia, niemniej były bardzo prymitywne i dalekie od tanga znanego współcześnie. Taniec bardzo szybko zyskiwał na popularności – do Europy zawitał na początku XX wieku, najpierw do Francji. Tango przypadło Francuzom do gustu do tego stopnia, ze stworzyli nawet własną odmianę tego tańca, a mianowicie tango paryskie określane także mianem apaszowskiego.

Warto przy tej sposobności wspomnieć o tym, że oprócz zachwytów tango siało też w pewnych kręgach zgorszenie z uwagi na silne zabarwienie erotyczne tak charakterystyczne dla tego tańca. Swego czasu nawet sam papież zabierał w tej sprawie głos, a w wielu miejscach taniec był zakazany. Na niewiele to się zdało, ponieważ tango było już na tyle popularne, że niewiele sobie z tych zakazów robiono.

Do rozwoju tanga przyczyniło się wielu kompozytorów, głównie z Argentyny – m. in. Juan d’Arienzo, Carlos Di Sarli, Carlos Gardel czy Astor Piazzolla. Spośród polskich artystów tanga w swoim dorobku mają np. Zygmunt Karasiński, Jerzy Petersburski, Zygmunt Białostocki czy Artur Gold.

Pozostałe artykuły:

About the author