Stepowanie – rytmiczny taniec

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 101 Views

Stepowanie – rytmiczny taniec

Stepowanie to termin wywodzący się z języka angielskiego, gdzie „step” znaczy tyle, co „krok”. Jest to niezwykle charakterystyczny rodzaj tańca, którego najbardziej znamienitą cechą jest rytm wybijany za pomocą odpowiednich butów.

Buty do stepowania są podkute metalowymi blaszkami – podczas tańca wydają specyficzny dźwięk. Z tego też powodu kluczową rolę w tym tańcu odgrywają ruchy nóg, aczkolwiek tancerz może wprawić w ruch całe ciało. Wszystko w tym momencie zależy od tego, jaki rezultat pragnie uzyskać. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również styl stepowania – wyróżnia się w tym zakresie m. in. step amerykański, step irlandzki etc. Ogólnie rzecz biorąc, sam taniec – bez względu na jego odmianę – jest niesamowicie efektowny, zaś od tancerza wymaga niemałej sprawności.

Największą popularnością stepowanie cieszyło się w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W dzisiejszych czasach pojawia się nade wszystko w musicalach. Zdecydowanie wzorem do naśladowania jest nieżyjący już Fred Astaire, którego taniec ze stepem z filmu „Deszczowa piosenka” przeszedł już do historii. Generalnie od aktorów musicalowych u współcześnie wymaga się tego, by potrafili stepować – to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie posiadają.

Jeżeli natomiast chodzi o naszych rodzimych artystów, którzy często wykorzystywali stepowanie jako element swoich przedstawień, to wymienić tu wypada m. in. Andrzeja Rosiewicza. Taniec ten znany jest także jako tap dance – tym mianem określa się go w krajach anglojęzycznych.

Pozostałe artykuły:

About the author