Rola tańca w życiu dziecka

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 84 Views

Rola tańca w życiu dziecka

Dzieci uwielbiają różnego rodzaju zabawy – bardzo chętnie tańczą i nie czują się przy tym w żaden sposób skrępowane. Czerpią z tańca radość w najczystszej formie i nie towarzyszy im wstyd, co często jest przypadłością osób dorosłych.

Zabawy związane z tańcem są przez dzieci podejmowane spontanicznie. Warto milusińskich do tego zachęcać z wielu powodów. Pierwszy i najbardziej chyba oczywisty jest taki, iż taniec – jak każda inna forma fizycznej aktywności – przyczynia się do wzrostu poziomu endorfiny, a więc hormonu szczęścia. Tańczące dziecko to dziecko zadowolone i roześmiane – a to dla rodziców najpiękniejszy na świecie widok.

Kolejna sprawa to taka, iż taniec sprzyja rozwojowi sprawności ruchowej – i to bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko. To bardzo ważny aspekt, którego nie wolno bagatelizować. Należy mieć przy tej sposobności na względzie to, iż u dzieci potrzeba ruchu jest ogromna – jeśli nie zostaje zaspokojona, pociąga to za sobą poważne konsekwencje, nawet w postaci ciężkich zaburzeń emocjonalnych. Dlatego też warto zachęcać dzieci do wszelakich zabaw ruchowych, których elementem jest taniec.

Do tego wszystkiego dochodzi następna rzecz – taniec odgrywa istotną rolę w kształtowaniu charakteru u dziecka. Młody człowiek utrwala w sobie poprzez taniec takie cechy jak cierpliwość, spostrzegawczość, odwaga czy odporność na stres. Łatwiej mu też przychodzi zaakceptowanie siebie, jakim jest. To zaś przydaje się i w dorosłym życiu. Ponadto taniec uczy również dobrych manier – a tych nigdy za wiele.

Pozostałe artykuły:

About the author