Polonez – narodowy taniec polski

  • czwartek, 16 stycznia, 2020
  • 0 Comment
  • 83 Views

Polonez – narodowy taniec polski

Polonez jest polskim tańcem narodowym niegdyś określanym mianem dworskiego. Znany był również pod wieloma innymi nazwami takimi jak m. in. taniec polski, wolny, chodzony czy wielki. Obecnie bardzo często kojarzy się głównie z zabawami studniówkowymi.

Swoje korzenie polonez ma w tradycjach ludowych – a mówiąc precyzyjniej, wywodzi się od pieszego tańca ludowego pochodzenia z przełomu XVI i XVII stulecia. W miarę upływu czasu zaczął wzbudzać zainteresowanie wśród wyższych sfer, więc pojawienie się go w pewnym momencie na dworach magnackich nie stanowiło dużego zaskoczenia. Na dworze królewskim natomiast był bardzo ważną częścią formalnego ceremoniału – w ten sposób szlachta prezentowała się przed monarchą.

Strukturę poloneza określają:

– metrum 3,

– umiarkowane tempo z tendencją do powolnego,

– ósemkowy schemat rytmiczny z dwiema szesnastkami na „i” pierwszej miary.

Twórcą najbardziej znanych na świecie polonezów był Fryderyk Chopin – przy tej sposobności wypada wspomnieć w szczególności o Polonezie As-dur, bodajże najpopularniejszym i najczęściej kojarzącym się z polską kulturą i tradycjami. W kontekście tym niejednokrotnie pojawia się też Pożegnanie Ojczyzny – polonez skomponowany przez Michała Kleofasa Ogińskiego. Nie zaszkodzi jednak dodać, że również i wielu znanych zagranicznych artystów może się poszczyć posiadaniem w swym licznym dorobku właśnie polonezów – żeby wymienić tu takie nazwiska jak np. Robert Schumann, Johann Sebastian Bach, Piotr Czajkowski czy Wolfgang Amadeus Mozart.

Pozostałe artykuły:

About the author