Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy

Green Velo to wspaniała inicjatywa, która spotkała się z dużą aprobatą ze strony wszystkich miłośników podróży rowerowych. W ramach Green Velo podróżują nie tylko Polacy, ale również chętnie ze szlaku korzystają osoby innych narodowości. Czym dokładnie jest zatem Green Velo?
Co to jest Green Velo?

szlak green veloWschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory został zrealizowany w Polsce. Na szlak składa się ponad 2000 km tras rowerowych, które wiodą rowerowych śmiałków przez 5 województw położonych we wschodniej części naszego pięknego kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Trasę rowerową przygotowano w taki sposób, aby już od pierwszych kilometrów zachwycała wielbicieli jednośladów oraz zapewniała niezwykłe doświadczenia. Nie trzeba się obawiać o to, że zabłądzimy – trasa jest dobrze oznakowana.
Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. W większości przebiega po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu, a więc jest on bardzo bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ponadto wzdłuż trasy Green Velo zaplanowano liczne miejsca do odpoczynku dla rowerzystów, rozbudowano również bazę noclegową (głównie agroturystyka).

Przebieg trasy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego

W tym artykule przybliżymy szlak Green Velo przebiegający przez teren województwa warmińsko-mazurskiego. Green Velo rozpoczyna swój bieg w Elblągu, który leży w województwie warmińsko-mazurskim. Stąd zmierza w kierunku północno-wschodnim wzdłuż urokliwego Zalewu Wiślanego. Elbląg i jego Stare Miasto z pewnością zachwycą wszystkich miłośników dwóch kółek, ponieważ to piękne miejsce jest idealną bazą wypadową dla wszystkich turystów, którzy chcą zwiedzić północno-zachodnią część naszego kraju. Ponadto warto to miasto obejrzeć z tarasu widokowego i podziwiać wspaniałą panoramę miasta, które w 1945 roku zostało przecież doszczętnie zniszczone. Następnie Green Velo prowadzi wzdłuż Zalewu Wiślańskiego przez malowniczy Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera aż do Braniewa. Tam z kolei szlak przyjmuje kierunek wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji oraz Litwy. Następnie trasa kieruje podróżnych przez Suwalszczyznę mijając m.in. Puszczę Augustowską. Następnie szlak biegnie już na Podlaskie przez województwo podlaskie.

mapa green velo

Źródło: greenvelo.pl

Trasa rowerowa Green Velo biegnąca przez województwo warmińsko-mazurskie jest niezwykle malownicza i miejscami zapiera dech w piersiach. Wiedzie przez ogromne przestrzenie Warmii, gdzie z kolei dominują ciągnące się po horyzont złociste łany zbóż. Ten etap, poza niesamowitym spokojem tutejszych wsi, oferuje przede wszystkim możliwość zwiedzenia kilku średniowiecznych miast, w których dominującym kolorem jest czerwień – zarówno ceglanych domów, kościołów, jak i zamków. Dalej trasa wkracza na Mazury. Warto wiedzieć, iż ta przepiękna kraina zaledwie kilka lat temu znalazła się w finale konkursu na siedem cudów natury. To przestrzeń wyczarowana z wody i obłoków, gdzie niebo i jeziora zdają się ze sobą stykać, tworząc jeden z najpiękniejszych pejzaży w tej części świata. Następnym etapem szlaku jest cudowna Suwalszczyzna, gdzie znajdziemy kilka niesamowitych miejsc należących do kategorii „naj”, np. najgłębsze jezioro w Polsce (Hańcza).

Najważniejsze atrakcje na szlaku Green Velo w województwie warmińsko-mazurskim

Oprócz wspomnianego już, pięknego Elbląga, w których Green Velo rozpoczyna swój bieg, szlak ma do zaoferowania wiele innych, wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest wyjątkowy zamek we Fromborku, który robi ogromne wrażenie. Ponadto istnieje możliwość wyboru pięknych tras widokowych, które mogą mieć różną długość w zależności od możliwości rowerzystów. Jedną z tych godnych polecenia tras rowerowych może być Pętla Braniewska lub Szlak Pogranicza.

Pozostałe artykuły:

About the author